WP Statistics - en to ro translation catalogue (366 entries)

en: Enable or disable this feature
ro: Activa sau dezactiva această facilitate

en: Check for online users every
ro: Verificaţi pentru utilizatorii online, fiecare

en: Second
ro: Al doilea

en: Time for the check accurate online user in the site. Now: %s Second
ro: Timp pentru a verifica exacte online utilizator în site-ul. Acum: %s a doua

en: Store entire user agent string
ro: Magazin întregul user agenţie fibros

en: Only enabled for debugging
ro: Doar activat pentru depanare

en: Coefficient per visitor
ro: Coeficientul pe vizitator

en: For each visit to account for several hits. Currently %s.
ro: Pentru fiecare vizita a ţine cont de mai multe hit-uri. În prezent %s.

en: Pages
ro: Pagini

en: Track all pages
ro: Urmări toate paginile

en: Disable hits column in post/pages list
ro: Dezactivaţi coloana de hit-uri în post/pagini lista

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Show stats in menu bar
ro: Statisticile arată, în bara de meniu

en: No
ro: nu

en: Yes
ro: Da

en: Show stats in admin menu bar
ro: Statisticile arată, în bara de meniu admin

en: Hide admin notices about non active features
ro: Ascunde admin notificări despre caracteristici non-activă

en: By default WP Statistics displays an alert if any of the core features are disabled on every admin page, this option will disable these notices.
ro: Implicit WP Statistics afişează o avertizare în cazul în care oricare dintre caracteristicile de bază sunt dezactivate pe fiecare pagina de admin, această opţiune va dezactiva aceste notificări.

en: Delete the manual
ro: Ştergeţi manual

en: By default WP Statistics stores the admin manual in the plugin directory (~5 meg), if this option is enabled it will be deleted now and during upgrades in the future.
ro: În mod implicit WP Statistics magazine admin manual în directorul de plugin-ul (~ 5 meg), dacă această opţiune este activată va fi şters acum şi în timpul upgrade-uri în viitor.

en: Disabling all search engines is not allowed, doing so will result in all search engines being active.
ro: Dezactivarea toate motoarele de căutare nu este permis, face deci va duce la toate motoarele de căutare, fiind activi.

en: disable
ro: nu fi de acord

en: Disable %s from data collection and reporting.
ro: Dezactivaţi %s de colectare a datelor şi raportare.

en: Charts
ro: Diagrame

en: Include totals
ro: Include totaluri

en: Add a total line to charts with multiple values, like the search engine referrals
ro: Adăugaţi o linie total grafice cu valori multiple, cum ar fi căutare motor de recomandări

en: GeoIP settings
ro: Setările de GeoIP

en: IP location services provided by GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
ro: IP locaţie servicii oferite de GeoLite2 de date creat de MaxMind, disponibil de la %s.

en: GeoIP collection
ro: Colectia GeoIP

en: For get more information and location (country) from visitor, enable this feature.
ro: Pentru a lua mai multe informaţii şi locația (ţara) la vizitator, activaţi această caracteristică.

en: Update GeoIP Info
ro: Actualizare GeoIP Info

en: Download GeoIP Database
ro: Download baza de date GeoIP

en: Schedule monthly update of GeoIP DB
ro: Programa actualizarea lunara a GeoIP DB

en: Download of the GeoIP database will be scheduled for 2 days after the first Tuesday of the month.
ro: Download de date GeoIP va fi programat pentru 2 zile de la prima zi de marţi a lunii.

en: This option will also download the database if the local filesize is less than 1k (which usually means the stub that comes with the plugin is still in place).
ro: Această opţiune va descărca, de asemenea, baza de date în cazul în care filesize locale este mai puţin 1k (care de obicei înseamnă ciot care vine cu plugin-ul este încă în vigoare).

en: Populate missing GeoIP after update of GeoIP DB
ro: Popula GeoIP lipsă după actualizare de GeoIP DB

en: Update any missing GeoIP data after downloading a new database.
ro: Actualizaţi orice date lipsă GeoIP după descărcarea o nouă bază de date.

en: GeoIP collection is disabled due to the following reasons:
ro: GeoIP colecţie este dezactivat din următoarele motive:

en: GeoIP collection requires PHP %s or above, it is currently disabled due to the installed PHP version being
ro: GeoIP Colectia necesită PHP %s sau mai sus, aceasta este în prezent dezactivată datorită instalat PHP versiune fiind

en: GeoIP collection requires the cURL PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
ro: GeoIP Colectia necesită extensia PHP buclat şi nu este încărcat pe versiunea dumneavoastră a PHP!

en: GeoIP collection requires the BC Math PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
ro: GeoIP Colectia necesită extensia PHP de matematica BC şi nu este încărcat pe versiunea dumneavoastră a PHP!

en: PHP safe mode detected!  GeoIP collection is not supported with PHP's safe mode enabled!
ro: Modul de siguranţă PHP detectat! GeoIP colecția nu este acceptată cu modul de siguranţă PHP activat!

en: This will permanently delete data from the database each day, are you sure you want to enable this option?
ro: Aceasta va șterge definitiv datele din baza de date fiecare zi, sunteţi sigur că doriţi să activaţi această opţiune?

en: Days
ro: Zile

en: The number of days to keep statistics for.  Minimum value is 30 days.  Invalid values will disable the daily maintenance.
ro: Numărul de zile să păstreze statistici pentru. Valoarea minimă este de 30 de zile. Valori nevalide va dezactiva zilnică de întreţinere.

en: E-mail addresses
ro: Adresele de poştă electronică

en: Statistical reporting
ro: Raportarea statistică

en: Schedule
ro: Programul

en: Send reports via
ro: Trimite rapoarte prin

en: Email
ro: E-mail

en: SMS
ro: SMS-URI

en: Note: To send SMS text messages please install the %s plugin.
ro: Notă: Pentru a trimite SMS text mesaj vă rugăm să instalaţi plugin-ul %s.

en: Report body
ro: Raportul corpului

en: User Online
ro: Useri online

en: Today Visitor
ro: Vizitatori astăzi

en: Today Visit
ro: Vizite azi

en: Yesterday Visitor
ro: Ieri vizitator

en: Yesterday Visit
ro: Vizitaţi ieri

en: Total Visitor
ro: Total vizitatori

en: Total Visit
ro: Vizite pe an

en: None
ro: Nici unul

en: About
ro: Despre

en: Disable map
ro: Dezactivează harta

en: Disable the map display
ro: Nu fi de acord display-ului

en: Get country location from Google
ro: Obţine locatia tarii de la Google

en: This feature may cause a performance degradation when viewing statistics and is only valid if the map type is set to "Google".
ro: Această caracteristică poate cauza o degradare de performanţă atunci când vizualizaţi statistici şi este valabil dacă tipul de asociere este setat să "Google doar".

en: General
ro: Generale

en: Maintenance
ro: Intretinere

en: Update
ro: Actualizare

en: Once Weekly
ro: O dată săptămânal

en: Once Every 2 Weeks
ro: O dată la 2 săptămâni

en: Once Every 4 Weeks
ro: O dată la 4 săptămâni

en: Statistics
ro: Statistici

en: Show site stats in sidebar.
ro: Arată Statistici site în bara laterală.

en: Week Visit
ro: Vizite pe saptamana

en: Month Visit
ro: Vizite pe luna

en: Years Visit
ro: Vizite pe an

en: Total Page Views
ro: Total de vizualizări

en: Search Engine referred
ro: Motor de căutare prevăzute

en: Total Posts
ro: Postari totale

en: Total Pages
ro: Pagini totale

en: Total Comments
ro: Comentarii totale

en: Total Spams
ro: Spam total

en: Total Users
ro: Useri totali

en: Average Posts
ro: Postari in medie

en: Average Comments
ro: Comentarii in medie

en: Average Users
ro: Useri in medie

en: Last Post Date
ro: Data ultimei postari

en: Name
ro: Nume

en: Items
ro: Elemente

en: Yesterday visit
ro: Vizite ieri

en: Search Engine Referred
ro: Motor de căutare prevăzute

en: Select type of search engine
ro: Selectaţi tipul de motor de căutare

en: Complete statistics for your WordPress site.
ro: Complet de statistici pentru site-ul WordPress.

en: Settings
ro: Setări

en: Click here to visit the plugin on WordPress.org
ro: Click aici pentru a vizita plugin-ul pe WordPress.org

en: Visit WordPress.org page
ro: Vizitaţi pagina de WordPress.org

en: Click here to rate and review this plugin on WordPress.org
ro: Click aici pentru a evalua şi revizui acest plug-in pe WordPress.org

en: Rate this plugin
ro: Rata de acest plugin

en: WP Statistics - Hits
ro: WP Statistics - hit-uri

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: Searches
ro: Căutări

en: Search Words
ro: Căutare cuvinte

en: Optimization
ro: Optimizare

en: Manual
ro: Manual de

en: Today visitor
ro: Azi vizitatori

en: Today visit
ro: Astăzi vizita

en: Yesterday visitor
ro: Ieri vizitator

en: View Stats
ro: Vezi statisticile

en: Download ODF file
ro: Descarcă ODF

en: Download HTML file
ro: Descărcaţi fişierul HTML

en: Manual file not found.
ro: Manualul fişier negăsit.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ro: Nu aveți suficiente permisiuni pentru a accesa această pagină.

en: Error downloading GeoIP database from: %s - %s
ro: Eroare de descărcare GeoIP bazei de date: %s - %s

en: Error could not open downloaded GeoIP database for reading: %s
ro: Eroare nu a putut deschide descărcat GeoIP date pentru lectură: %s

en: Error could not open destination GeoIP database for writing %s
ro: Eroare nu pot deschide baza de date destinaţie GeoIP pentru scrierea %s

en: GeoIP Database updated successfully!
ro: GeoIP baza de date actualizată cu succes!

en: Error downloading browscap database from: %s - %s
ro: Eroare de descărcare browscap bazei de date: %s - %s

en: browscap database updated successfully!
ro: browscap baza de date actualizată cu succes!

en: browscap already at current version!
ro: browscap deja la versiunea curentă!

en: Top 10 Browsers
ro: Top 10 browsere

en: Top 10 Countries
ro: Top 10 tari

en: Hit Statistics
ro: Lovit statistici

en: Top 10 Pages
ro: Top 10 pagini

en: Recent Visitors
ro: Vizitatori recente

en: Top Referring Sites
ro: Top referindu-se site-uri

en: Search Engine Referrals
ro: Recomandări de motor de căutare

en: Summary
ro: Rezumat

en: Latest Search Words
ro: Ultimele cuvinte de căutare

en: Unable to load the GeoIP database, make sure you have downloaded it in the settings page.
ro: Imposibilitatea de a încărca baza GeoIP de date, asiguraţi-vă că aţi descărcat-o în pagina de setări.

en: Updated %s GeoIP records in the visitors database.
ro: Actualizat %s GeoIP înregistrările bazei de date de vizitatori.

en: %s data older than %s days purged successfully.
ro: %s date mai vechi de %s zile curăţit cu succes.

en: No records found to purge from %s!
ro: Înregistrări găsite epurare din %s!

en: Please select a value over 30 days.
ro: Vă rugăm să selectaţi o valoare de peste 30 de zile.

en: Browser Statistics
ro: Statistici browser

en: Click to toggle
ro: Faceţi clic pentru a comuta

en: Browsers
ro: Browsere

en: Browsers by type
ro: Browsere de tip

en: Platform
ro: Platforma

en: Browsers by platform
ro: Browsere de platforma

en: %s Version
ro: versiunea de %s

en: Attention: Exclusion are not currently set to be recorded, the results below may not reflect current statistics!
ro: Atentie: Excluderea nu sunt în prezent stabilite pentru a fi înregistrate, rezultatele de mai jos să nu reflecte statisticile actuale!

en: Exclusions Statistics
ro: Excluderi statistici

en: 10 Days
ro: 10 zile

en: 20 Days
ro: 20 de zile

en: 30 Days
ro: 30 de zile

en: 2 Months
ro: 2 luni

en: 3 Months
ro: 3 luni

en: 6 Months
ro: 6 luni

en: 9 Months
ro: 9 luni

en: 1 Year
ro: 1 an

en: Exclusions Statistical Chart
ro: Excluderi statistice diagramă

en: Excluded hits in the last
ro: Exclus hit-uri în ultima

en: days
ro: zile

en: Number of excluded hits
ro: Număr de hit-uri excluse

en: Hits Statistics Chart
ro: Graficul de statistici afisari

en: Hits in the last
ro: Hit-uri în ultima

en: Number of visits and visitors
ro: Numărul de vizite şi vizitatori

en: Visit
ro: Vizitaţi

en: Visitor
ro: Vizitator

en: Latest Search Word Statistics
ro: Cele mai recente căutare cuvânt statistici

en: #hash#
ro: #hash #

en: Map
ro: Hartă

en: Page
ro: Filme

en: From
ro: La

en: All
ro: Toate

en: Recent Visitor Statistics
ro: Statisticile recente vizitator

en: Page Trend for Post ID
ro: Pagina Trend pentru ID-ul Post

en: Page Trend
ro: Pagina Trend

en: Search Engine Referral Statistics
ro: Căutare motor de recomandare statistici

en: Search engine referrals in the last
ro: Căutare motor de recomandări în ultima

en: Number of referrals
ro: Numărul de accesări

en: Top Countries
ro: Top tari

en: Rank
ro: Protopopiat

en: Flag
ro: Pavilion

en: Country
ro: Tara

en: Visitor Count
ro: Vizitatorul conta

en: Top Pages
ro: Top pagini

en: Top 5 Pages Trends
ro: Top 5 tendinţe de pagini

en: Top 5 Page Trending Stats
ro: Top 5 filme Trend-Stats

en: Number of Hits
ro: Număr de hit-uri

en: No page title found
ro: Nici a title de pagina găsit

en: Visits
ro: Vizite

en: To be added soon
ro: Pentru a fi adăugate în curând

en: Referring sites from
ro: Referindu-se site-uri din

en: References
ro: Referințe

en: About WP Statistics Version %s
ro: Despre WP Statistics Versiunea %s

en: Website
ro: Site-ul

en: Rate and Review
ro: Rata şi revizuirea

en: More Information
ro: Mai multe informaţii

en: This product includes GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
ro: Acest produs include date GeoLite2 creat de MaxMind, disponibil de la %s.

en: Other
ro: Alte

en: Today Visitors Map
ro: Azi vizitatori hartă

en: Address
ro: Adresa

en: User(s) Online
ro: Utilizator(i) Online

en: Today
ro: Astăzi

en: Yesterday
ro: Ieri

en: Daily Total
ro: Total zilnic

en: Current Time and Date
ro: Ora şi data

en: (Adjustment)
ro: (Adaptare)

en: Date: %s
ro: Data: %s

en: Time: %s
ro: Timp: %s

en: Hits
ro: Hit-uri

en: Access denied!
ro: Accent denied!

en: %s agent data deleted successfully.
ro: %s agent de date şters cu succes.

en: Please select the desired items.
ro: Vă rugăm să selectaţi elementele dorite.

en: %s platform data deleted successfully.
ro: platforma de date %s şters cu succes.

en: %s table data deleted successfully.
ro: date de tabel %s şters cu succes.

en: Error, %s not emptied!
ro: Eroare, %s nu golite!

en: Database Setup
ro: Baza de date de configurare

en: Re-run Install
ro: Executați din nou instalare

en: Install Now!
ro: Instalaţi acum!

en: If for some reason your installation of WP Statistics is missing the database tables or other core items, this will re-execute the install process.
ro: Dacă pentru un motiv oarecare instalarea WP Statistics lipseşte tabelele bazei de date sau alte elemente de bază, acest lucru va re-executa procesul de instalare.

en: Database Index
ro: Indicele de baze de date

en: Countries
ro: Ţări

en: Update Now!
ro: actualizaţi acum!

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistitors table, delete duplicate entries and add the index.
ro: Instalări mai vechi de WP Statistics permit intrările dublate în tabelul de vizitatori într-un caz de colţ. Mai nou se instalează proteja cu un index unic pe masă. Pentru a crea indexul pe instalează mai vechi intrările dublate trebuie șters în primul rând. Clic pe "Update Now" va scana tabelul vistitors, Ştergeţi intrările dublate şi adăugaţi index.

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visitors table.
ro: Această operaţiune ar putea dura mult timp pe instalează cu multe rânduri din tabelul de vizitatori.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
ro: Instalări mai vechi de WP Statistics permit intrările dublate în tabelul de vizitatori într-un caz de colţ. Mai nou se instalează proteja cu un index unic pe masă.

en: Congratulations, your installation is already up to date, nothing to do.
ro: Felicitări, instalarea este deja până la data, nimic de a face.

en: Export from
ro: Exportul din

en: Please select
ro: Vă rugăm să selectaţi

en: Select the table for the output file.
ro: Selectaţi tabelul pentru fişierul de ieşire.

en: Export To
ro: Export

en: Select the output file type.
ro: Selectaţi tipul de fişier de ieşire.

en: Include Header Row
ro: Includeţi rândul antet

en: Include a header row as the first line of the exported file.
ro: Includeţi un rând ca prima linie de fişierul exportat.

en: Start Now!
ro: Începe acum!

en: Visitors
ro: Vizitatori

en: Are you sure?
ro: eşti sigur?

en: Data
ro: Date

en: Empty Table
ro: Tabel gol

en: All data table will be lost.
ro: Tabel de date cu toate vor fi pierdute.

en: Clear now!
ro: Clar acum!

en: Purge records older than
ro: Epurare înregistrările mai vechi

en: Deleted user statistics data older than the selected number of days.  Minimum value is 30 days.
ro: Elimină datele utilizatorului statistici mai vechi decât numărul de zile selectate. Valoarea minimă este de 30 de zile.

en: Purge now!
ro: Epurare acum!

en: Delete User Agent Types
ro: Ştergeţi tipuri de Agent de utilizator

en: Delete Agents
ro: Ştergeţi agenţi

en: All visitor data will be lost for this agent type.
ro: Toate vizitator datele vor fi pierdute pentru acest tip de agent.

en: Delete now!
ro: Ştergeţi acum!

en: Delete Platforms
ro: Ştergeţi platforme

en: All visitor data will be lost for this platform type.
ro: Toate vizitator datele vor fi pierdute pentru acest tip de platforma.

en: Resources
ro: Resurse

en: Memory usage in PHP
ro: Memorie usage în PHP

en: Byte
ro: Octet

en: PHP Memory Limit
ro: PHP memorie limită

en: The memory limit a script is allowed to consume, set in php.ini.
ro: Limita de memorie, un script poate consuma, stabilit în php.ini.

en: Number of rows in the %s table
ro: Numărul de rânduri din tabelul %s

en: Row
ro: Rând

en: Number of rows
ro: Numărul de rânduri

en: Version Info
ro: Info versiune

en: WP Statistics Version
ro: Versiune WP Statistics

en: The WP Statistics version you are running.
ro: Versiunea WP Statistics se execută.

en: PHP Version
ro: Versiunea PHP

en: The PHP version you are running.
ro: Versiunea de PHP se execută.

en: Is PHP Safe Mode active.  The GeoIP code is not supported in Safe Mode.
ro: PHP Safe Mode este activ. GeoIP codul nu este acceptat în modul de siguranţă.

en: jQuery Version
ro: jQuery Traducere

en: The jQuery version you are running.
ro: Versiune de jQuery se execută.

en: cURL Version
ro: cURL versiune

en: cURL not installed
ro: cURL neinstalată

en: The PHP cURL Extension version you are running.  cURL is required for the GeoIP code, if it is not installed GeoIP will be disabled.
ro: PHP buclat versiune de extensie se execută. cURL este necesar pentru codul GeoIP, dacă nu este instalat GeoIP va fi dezactivat.

en: Installed
ro: Instalat

en: Not installed
ro: Nu a instala

en: File Info
ro: Informaţii fişier

en: GeoIP Database
ro: Baza de date GeoIP

en: Database file does not exist.
ro: Fişier bază de date nu exista.

en: , created on
ro: , creat pe

en: The file size and date of the GeoIP database.
ro: Dimensiunea fişierului şi data GeoIP bazei de date.

en: browscap.ini File
ro: browscap.ini fişier

en: browscap.ini file does not exist.
ro: browscap.ini fişierul nu există.

en: The file size and date of the browscap.ini file.
ro: Dimensiunea fişierului şi data de fişier browscap.ini.

en: browscap Cache File
ro: browscap fișierul Cache

en: browscap cache file does not exist.
ro: browscap cache dosar nu exista.

en: The file size and date of the browscap cache file.
ro: Dimensiunea fişierului şi data fișierul cache al browscap.

en: The client IP address.
ro: IP-ul client.

en: User Agent
ro: Agent utilizator

en: The client user agent string.
ro: Şirul de agent utilizator clientului.

en: This will replace all IP addresses in the database with hash values and cannot be undo, are you sure?
ro: Aceasta va înlocui toate adresele de IP în baza de date cu valorile hash şi nu poate fi anulare, eşti sigur?

en: GeoIP Options
ro: Opţiuni de GeoIP

en: Updates any unknown location data in the database, this may take a while
ro: Actualizări orice date de locaţie necunoscută în baza de date, aceasta poate dura un timp

en: IP Addresses
ro: Adrese IP

en: Hash IP Addresses
ro: Adrese de IP hash

en: Replace IP addresses in the database with hash values, you will not be able to recover the IP addresses in the future to populate location information afterwards and this may take a while
ro: Înlocuiţi adrese de IP în baza de date cu valorile hash, nu va fi capabil de a recupera adresele IP în viitor pentru a popula informatii de localizare după aceea şi acest lucru poate dura un timp

en: IP Addresses replaced with hash values.
ro: Adrese IP înlocuite cu valorile hash.

en: Install routine complete.
ro: Instalarea completă de rutină.

en: Resources/Information
ro: Resurse/informatii

en: Purging
ro: Epurare

en: Database
ro: Baza de date

en: Updates
ro: Actualizări

en: WP Statistics V%s
ro: WP Statistics V %s

en: Visit Us Online
ro: Vizitaţi-ne Online

en: Come visit our great new %s and keep up to date on the latest news about WP Statistics.
ro: Vino vizita noastră mare %s noi şi să păstreze până la data de pe cele mai recente ştiri despre WP Statistics.

en: website
ro: site-ul

en: Rate and Review at WordPress.org
ro: Rata şi revizuirea la WordPress.org

en: Thanks for installing WP Statistics, we encourage you to submit a
ro: Vă mulţumim pentru instalarea WP Statistics, vă încurajăm să prezinte o

en: rating and review
ro: rating şi revizuire

en: over at WordPress.org.  Your feedback is greatly appreciated!
ro: peste la WordPress.org. Feedback-ul dumneavoastră este apreciat foarte mult!

en: Translations
ro: Traduceri

en: WP Statistics supports internationalization and we encourage our users to submit translations, please visit our %s to see the current status and %s if you would like to help.
ro: WP Statistics sprijină internaţionalizare şi încurajăm utilizatorii noştri să prezinte traduceri, vă rugăm să vizitaţi nostru %s pentru a vedea starea curentă şi %s dacă doriţi pentru a ajuta.

en: translation collaboration site
ro: traducerea site-ul de colaborare

en: drop us a line
ro: Drop-ne o linie

en: Support
ro: Suport

en: We're sorry you're having problem with WP Statistics and we're happy to help out.  Here are a few things to do before contacting us:
ro: Ne pare rău, sunteţi având problemă cu WP Statistics şi suntem bucuroşi să ajute. Aici sunt câteva lucruri de făcut înainte de a ne contacta:

en: Have you read the %s?
ro: Ai citit %s?

en: FAQs
ro: Întrebări frecvente

en: manual
ro: manual de

en: Have you search the %s for a similar issue?
ro: Aţi căuta %s pentru o problemă similară?

en: support forum
ro: suport forum

en: Have you search the Internet for any error messages you are receiving?
ro: Aţi fost căutaţi pe Internet pentru orice mesaje de eroare care le primesc?

en: And a few things to double-check:
ro: Şi câteva lucruri să verificaţi:

en: How's your memory_limit in php.ini?
ro: Cum este vă memory_limit în php.ini?

en: Have you tried disabling any other plugins you may have installed?
ro: Aţi încercat dezactivarea orice alte plugin-uri le-aţi instalat?

en: Have you tried using the default WordPress theme?
ro: Aţi încercat, folosind WordPress tema implicită?

en: Have you double checked the plugin settings?
ro: Ai dublu verificat setările plugin-ul?

en: Do you have all the required PHP extensions installed?
ro: Ai toate extensiile necesare de PHP instalat?

en: Are you getting a blank or incomplete page displayed in your browser?  Did you view the source for the page and check for any fatal errors?
ro: Sunt Noţiuni de bază o pagină necompletată sau incomplete afişate în browser-ul? Ai Vezi sursa pentru pagină şi a verifica pentru orice erori fatale?

en: Have you checked your PHP and web server error logs?
ro: Have tu a verifica jurnalele de eroare server PHP şi web?

en: Still not having any luck?
ro: Încă nu au nici un noroc?

en: Then please open a new thread on the %s and we'll respond as soon as possible.
ro: Apoi, vă rugăm să deschideţi un nou thread pe %s şi ne veţi răspunde cât de curând posibil.

en: WordPress.org support forum
ro: Forum de sprijin WordPress.org

en: Alternatively %s support is available as well.
ro: Alternativ suport %s este disponibil, de asemenea.

en: Access Levels
ro: Nivele de acces

en: Required user level to view WP Statistics
ro: Necesare la nivel de utilizator pentru a vizualiza statistica WP

en: Required user level to manage WP Statistics
ro: La nivel de utilizator necesare pentru a gestiona WP Statistics

en: See the %s for details on capability levels.
ro: Vedea %s pentru detalii pe capacitatea de niveluri.

en: WordPress Roles and Capabilities page
ro: Roluri de WordPress şi capabilităţile filme

en: Hint: manage_network = Super Admin Network, manage_options = Administrator, edit_others_posts = Editor, publish_posts = Author, edit_posts = Contributor, read = Everyone.
ro: Sugestie: manage_network = Super Admin retea, manage_options = Administrator, edit_others_posts = Editor, publish_posts = autor, edit_posts = contribuitor, citi = toată lumea.

en: Each of the above casscades the rights upwards in the default WordPress configuration.  So for example selecting publish_posts grants the right to Authors, Editors, Admins and Super Admins.
ro: Fiecare dintre floremtina mai sus drepturile în sus în configuraţia implicită WordPress. Deci, de exemplu, selectând publish_posts acordă dreptul de la autori, editori, administratori şi Super administratori.

en: If you need a more robust solution to delegate access you might want to look at %s in the WordPress plugin directory.
ro: Dacă aveţi nevoie de o soluţie mai robust pentru a delega acces aţi putea dori să se uite la %s în WordPress plug-in directorul.

en: Exclusions
ro: Excluderi

en: Record exclusions
ro: Înregistrare excluderi

en: Enable
ro: Permite

en: This will record all the excluded hits in a separate table with the reasons why it was excluded but no other information.  This will generate a lot of data but is useful if you want to see the total number of hits your site gets, not just actual user visits.
ro: Acest lucru va înregistra toate hit-uri excluse dintr-un tabel separat cu motive de ce acesta a fost exclus, dar fără alte informaţii. Acest lucru va genera o mulţime de date, dar este util dacă doriţi să vedeţi numărul total de hit-uri site-ul devine, vizite de utilizator nu doar real.

en: Exclude User Roles
ro: Exclude rolurile de utilizator

en: Exclude %s role from data collection.
ro: Exclude rolul %s la culegerea datelor.

en: IP/Robot Exclusions
ro: IP/Robot excluderi

en: Robot list
ro: Lista de robot

en: A list of words (one per line) to match against to detect robots.  Entries must be at least 4 characters long or they will be ignored.
ro: O listă de cuvinte (una pe linie) pentru a se potrivi împotriva pentru a detecta roboţi. Intrările trebuie să fie cel puţin 4 caractere sau ele vor fi ignorate.

en: Reset to Default
ro: Resetare la valorile implicite

en: Force robot list update after upgrades
ro: Vigoare robot lista actualizare după upgrade-uri

en: Force the robot list to be reset to the default after an update to WP Statistics takes place.  Note if this option is enabled any custom robots you have added to the list will be lost.
ro: Vigoare lista de robot pentru a fi resetat la valorile implicite din după o actualizare a WP Statistics are loc. Notă Dacă această opţiune este activată orice personalizat roboti ai adăugat în listă vor fi pierdute.

en: Excluded IP address list
ro: Lista de adrese IP excluse

en: A list of IP addresses and subnet masks (one per line) to exclude from statistics collection (both 192.168.0.0/24 and 192.168.0.0/255.255.255.0 formats are accepted).  To specify an IP address only, use a subnet value of 32 or 255.255.255.255.
ro: O listă de adrese IP şi subnet masti (una pe linie) pentru a exclude de la colectarea de statistici (ambele 192.168.0.0/24 şi 192.168.0.0/255.255.255.0 formate sunt acceptate). Pentru a specifica o adresă IP numai, utilizaţi o valoare de subreţea de 32 sau 255.255.255.255.

en: Add 10.0.0.0
ro: Adauga 10.0.0.0

en: Add 172.16.0.0
ro: Adauga 172.16.0.0

en: Add 192.168.0.0
ro: Adauga 192.168.0.0

en: Site URL Exclusions
ro: Excluderile de URL-ul site-ului

en: Excluded login page
ro: Pagina de login excluse

en: Exclude the login page for registering as a hit.
ro: Exclude pagina de login pentru înregistrarea ca un hit.

en: Excluded admin pages
ro: Exclus admin pagini

en: Exclude the admin pages for registering as a hit.
ro: Excludeţi pagini de admin pentru înregistrarea ca un hit.

en: browscap settings
ro: Setări browscap

en: browscap usage
ro: browscap de utilizare

en: Active
ro: Activ

en: The browscap database will be downloaded and used to detect robots.
ro: Browscap baza de date va fi descărcate şi utilizate pentru a detecta roboţi.

en: Update browscap Info
ro: Actualizare browscap Info

en: Download browscap Database
ro: Descarca browscap baza de date

en: Save changes on this page to download the update.
ro: Salvați modificările pe această pagină pentru a descărca actualizarea.

en: Schedule weekly update of browscap DB
ro: Orarul săptămânal update de browscap DB

en: Next update will be
ro: Următoarea actualizare va fi

en: Download of the browscap database will be scheduled for once a week.
ro: Descarca browscap bazei de date va fi programat pentru o dată pe săptămână.

en: This will delete the manual when you save the settings, are you sure?
ro: Aceasta va şterge manual când salvaţi setările, sigur?

en: This feature will not store IP addresses in the database but instead used a unique hash.  The "Store entire user agent string" setting will be disabled if this is selected.  You will not be able to recover the IP addresses in the future to recover location information if this is enabled.
ro: Această caracteristică nu va stoca adrese IP în baza de date, dar în schimb folosit un hash unic. "Store întreaga utilizator agent string" setarea va fi dezactivat dacă aceasta este bifată. Nu va fi capabil de a recupera adresele IP în viitor pentru a recupera informatii de localizare dacă acest lucru este permis.

en: Users Online
ro: Utilizatori Online

en: User online
ro: Utilizator online
